Strona główna » BLOG » Zabawy logopedyczne - czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym

Zabawy logopedyczne - czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym

Kreatywne zabawy logopedyczne to perfekcyjny sposób dla rodziców na zachęcenie malucha do ćwiczeń wymowy. Tego typu atrakcje połączone z nauką powinny być codziennością każdego dziecka. 


zabawy logopedyczne
 

Kreatywne zabawy logopedyczne to perfekcyjny sposób dla rodziców na zachęcenie malucha do ćwiczeń wymowy. Tego typu atrakcje połączone z nauką powinny być codziennością każdego dziecka. W dzisiejszym wpisie postaramy się wymienić kilka praktycznych, ciekawych zabaw logopedycznych dla dzieci oraz opisać ich zalety.
 

Zabawy logopedyczno - oddechowe - jakie niosą za sobą korzyści?

 

Zabawy oddechowe dla dzieci mogą wspomóc naturalny rozwój mowy. Dodatkowo ćwiczą również koncentrację, dlatego nadają się również dla starszych uczniów chociażby jako forma relaksu. Jedną z wielu opcji są zabawy oddechowe ze słomką. Ciekawych pomysłów na wykorzystanie tego przedmiotu jest wiele jest wiele, np. przenoszenie skrawków papieru, kawałków gąbki czy papierowych kółek do pojemniczka lub dmuchanie przez słomkę do wody, czyli tak zwane wywoływanie burzy. Zabawy oddechowe mają na celu pogłębienie oddechu maluszków oraz zwiększenie pojemności płuc. Ważne jest wydłużenie fazy oddechowej tak, aby synchronizowały się z treścią wypowiedzi. Zabawa oddechowa stosowana w logopedii pomaga więc zapobiegać wszelkiego rodzaju wadom wymowy i niewłaściwemu ukształtowaniu aparatu artykulacyjnego.


Zabawy logopedyczne dla przedszkolaków oraz młodszych maluchów

 

zabawy logopedyczneĆwiczenia logopedyczne warto zacząć jak najwcześniej, dlatego zalecamy zabawy i ćwiczenia logopedyczne dla dwulatków. Dwuletnie dziecko potrafi już wyrażać swoje potrzeby oraz niektóre emocje w sposób werbalny. Zna trochę słów i wspomaga się gestykulacją. Jego narządy mowy nie mają jeszcze pełnej sprawności - dlatego regularne zabawy logopedyczne dla 2 latka są tak ważne. Dodatkowo potrafią one sprawić dziecku ogrom radości przy jednoczesnej korzyści dla jego przyszłej wymowy. Zabawa logopedyczna dla 3 latków - czyli początkujących przedszkolaków - w gruncie rzeczy nie różni się zbyt mocno tych dedykowanych dla młodszych maluszków. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń jest wysyłanie sobie uśmiechów i buziaczków.

Zabawy logopedyczne dla 4 latków są już nieco bardziej zaawansowane. Dochodzą do tego zabawy na pamięć wzrokową, zabawy na rozwijanie słownictwa oraz wierszyki czy wyliczanki pomagające w ćwiczeniu prawidłowej wymowy dziecka. Zabawy logopedyczne dla 5 latka mogą być już o wiele bardziej zaawansowane niż u młodszych maluchów. Możemy wykorzystać ćwiczenia na pamięć słuchową, usprawnianie języka, wzbogacanie słownictwa lub też pokusić się o bardziej skomplikowane wierszyki.

 

Inne warianty ciekawych zabaw logopedycznych

 

Każdy rodzic pociechy uczęszczającej na zajęcia z logopedą wie, że skuteczność terapii w dużej mierze zależy od tego, czy zabawy logopedyczne wykonywane są w domu. Dzięki systematycznym ćwiczeniom kontynuowanym po zajęciach dziecko utrwala wiedzę zdobytą w gabinecie. Ponadto takie ćwiczenia możemy wykonywać również z maluchem, który nie wymaga opieki specjalisty. Dzięki temu stymulujemy jego rozwój. Dla dzieci, które potrzebują opieki logopedy, ale z różnych powodów nie mogą uczęszczać na zajęcia, są też dostępne zabawy logopedyczne online. Dodatkowo na naszej stronie jest dostępnych wiele eksperymentów i zabaw edukacyjnych, które sprawią wiele frajdy zarówno rodzicom, jak i dzieciom - link zamieszczamy tutaj.
 

Dlaczego to takie ważne?

 

Logopedia i zabawy są nierozłączną parą, ponieważ dzieci tak najlepiej przyswajają naukę poprawnej wymowy. Sprawia im to wiele radości i daje możliwość lepszego kontaktu z rodzicami. Pamiętajmy o tym, że nieleczona i zaniedbana wada wymowy utrwala się, co prowadzi do przykrych konsekwencji w rozwoju malucha. Znacznie łatwiej jest wyleczyć wady wymowy u dziecka, które dopiero wkracza do świata mowy, niż u starszaka z głęboko zakorzenionym problemem logopedycznym. Z powodu nieprawidłowej artykulacji głosek pociecha zaczyna mieć problemy w relacjach międzyludzkich, więc jest jej trudniej porozumiewać się z otaczającym ją światem.

Zdarza się, że poprzez wady wymowy dzieci są wyśmiewane w szkole przez rówieśników, co z kolei rzutuje na ich pewność siebie. Problemy na tej płaszczyźnie mogą też odbić się na wynikach w nauce, co może doprowadzić do rozwoju dysleksji. Dlatego zdecydowanie warto wdrożyć ciekawe zabawy logopedyczne do codzienności dziecka.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu