Strona główna » BLOG » Zadbaj o włosy - praktyczne porady i lista zdrowych składników

Zadbaj o włosy - praktyczne porady i lista zdrowych składników

KIlka prostych porad, jak zadbać o włosy i 7 przyjaznych im naturalnych produktów.


Ach te włosy! Dla wielu kobiet jest to najlepsza ozdoba - krótkie, długie, proste, kręcone… Każda lubi je nosić po swojemu. Idzie wiosna, a my zdejmujemy czapki i sprawdzamy ich kondycję. Temat rzeka, niby wszystkie wiemy, że należy o nie dbać, ale jak? W zależności od problemów, które u siebie zauważysz, powinnaś skupić się na konkretnych działaniach. Może nieodpowiednio oczyszczasz skórę głowy, może zbyt mocno związujesz kucyk? Przeczytaj artykuł i znajdź porady dla siebie.


 

alt

 

Oto 4 sposoby, aby wspomóc porost i poprawić jakość włosów.

 

1. Oczyszczanie - przede wszystkim skóry głowy.

Codzienny zabieg oczyszczania skóry głowy i włosów powinien składać się z: mycia szamponem, spłukiwania, aplikacji odżywki lub niekiedy preparatu wzmacniającego włosy oraz niezbędnym krokiem, wykonywanym minimum raz w tygodniu jest zastosowanie uzupełniająco peelingu oczyszczającego skórę głowy. Stosowanie peelingu ma na celu skuteczne oczyszczenie skóry głowy z zanieczyszczeń brudu, kurzu, resztek kosmetyków, łoju oraz drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

2. Precyzyjne i systematyczne odżywianie.

Na co dzień zalecane  jest stosowanie odżywki do spłukiwania dobranej do rodzaju naszych włosów. Należy ją nanieść po myciu, pozostawić na 3 minuty i spłukać. Raz w tygodniu zastosuj gęstą maskę lub odżywkę bez spłukiwania. Tego rodzaju kosmetyki należy nanieść na umyte włosy i zawinąć je ręcznikiem lub foliowym czepkiem oraz pozostawić przynajmniej na godzinę. Warto zwrócić tu uwagę na naturalne preparaty do odżywiania włosów takie jak olej kokosowy, lniany czy sezamowy.

 

 

3. Delikatne traktowanie i umiarkowana stylizacja.

Włosom najbardziej szkodzi ciągnięcie, szarpanie, ścisłe splatanie oraz spinanie za pomocą ostrych spinek, a także czesanie ich zaraz po umyciu. Suszenie bardzo gorącym powietrzem oraz stosowanie niewłaściwie dobranych ekwipunków do czesania może powodować ich zwiększoną szorstkość, łamliwość i częste rozdwajanie się. Musimy również pamiętać o umiarkowanym stylizowaniu naszych włosów.

 

4. Prawidłowa dieta, czyli odżywianie od środka.

Podstawą prawidłowego odżywiania włosów od środka jest właściwie zbilansowana dieta.Powinna ona dostarczać nam wszystkich witamin z grupy B, witaminę A oraz cynk, miedź i krzem. Aby dostarczyć ich odpowiednie ilości należy w swoim jadłospisie wziąć pod uwagę: jajka, wątróbkę, pieczywo razowe, kasze, pełnowartościowy nabiał, marchew, paprykę, pomidory oraz warzywa strączkowe.


 

alt

 

 

 

A jeśli jesteśmy już przy tym temacie, pokażę Ci jakie konkretnie produkty wpływają pozytywnie na kondycję naszych włosów.

 

  1. PESTKI DYNI

Witaminy zapobiegają stanom zapalnym skóry, wzmacniają, odżywiają włosy i zapobiegają wypadaniu. Wapń łączy ze sobą cząsteczki keratyny, dzięki czemu są gładsze, mocniejsze i mniej się elektryzują. Żelazo zapobiega niedotlenieniu cebulek włosów, dzięki czemu nie wypadają. Fosfor odpowiada za sprężystość i elastyczność włosów. Magnez i potas wzmacniają cebulki włosów zapobiegając ich wypadaniu. Cynk niweluje przetłuszczanie się. Należy spożywać 2-3 łyżki dziennie, dodając do sałatki, koktajlu lub po prostu chrupiąc!

 

  1. ŚWIEŻO ZMIELONE SIEMIĘ LNIANE

Niezawodny sposób na utrzymanie w dobrej kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Obniża również cholesterol i stężenie glukozy, a także wspiera zmniejszanie masy ciała. Dziennie jedz 1-2 łyżki - dodaj do owsianki, lub zupy. Dobrze znosi też wysokie temperatury, dlatego śmiało dodawaj do własnych wypieków (chleba lub bułek).

 

  1. CZARNY SEZAM

Hamuje wypadanie włosów (łyżka oleju z czarnego sezamu i łyżka oliwy z oliwek zmieszana i wmasowana w skórę głowy daje zaskakująco szybkie efekty przy zmaganiu się z wypadającymi włosami). Doskonale nawilża skórę i włosy. Dodatkowo wspomaga krążenie, pracę żołądka i wątroby, nerek, trzustki, śledziony i płuc. Przypisuje się mu działanie zwiększające produkcję pokarmu u matek karmiących piersią, a także wspomaga regulację miesiączkowania.
 

  1. ORZECHY WŁOSKIE

Razem z migdałami są to najzdrowsze orzechy, jakie możemy bez problemu dostać w sklepach. Co więcej w Polsce dość częste jest hodowanie drzew orzecha w ogródkach lub na działkach. Dziennie możemy zjeść około 6 orzechów, a już 3 pokrywają nasze dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią w nich aż 40%, wzmacniają nie tylko włosy, ale także bardzo pozytywnie działają na pracę mózgu. Z ilością zjedzonych dziennie orzechów włoskich nie można przesadzić, ponieważ są dość kaloryczne, ale to dlatego, że w około 50% składają się z tłuszczu.

 

  1. SUSZONE POMIDORY

100 gramów suszonych pomidorów zawiera więcej cynku niż wołowina. Cynk jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrost włosów. Zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu i pozytywnie wpływa na ich wygląd. Sprawia, że są mocne oraz  zachowują swój naturalny blask. Znaczący jest też wpływ cynku na regulowanie pracy gruczołów łojowych. Odpowiedni poziom cynku w organizmie daje skórze głowy odpowiednie nawilżenie. Przy zbyt małym wydzielaniu gruczołów łojowych, skóra głowy jest natomiast nadmiernie przesuszona, a tym samym przesuszone i osłabione są włosy. Nadmiernie osłabione włosy natomiast mogą charakteryzować się nasilonym wypadaniem. Gdy jednak gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie i wydzielają duże ilości sebum, dochodzi do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy i włosów.
 

  1. ROŚLINY STRĄCZKOWE

Rośliny strączkowe (fasola, cieciorka, soczewica): zawierają białko, cynk, żelazo oraz biotynę, nazywaną witaminą piękna, której niedobory objawiają się łamliwymi i suchymi włosami i paznokciami. Ma ona pozytywny wpływ na metabolizm skóry głowy. Zapobiega wypadaniu włosów, występowaniu łojotoku i łupieżu.

 

  1. KISZONKI

Odpowiednie wchłanianie substancji odżywczych zapewnią nam zdrowe jelita, w których panować będzie odpowiednie środowisko pH i co jest z tym bezpośrednio związane zdrowa flora bakteryjno-jelitowa. Jednym z podstawowych źródeł pożytecznych bakterii są znane od lat kiszonki. Są one odpowiedzialne za namnażanie się prawidłowej mikroflory jelitowej, a co jest również z tym związane wspomagają naszą odporność, prawidłowe trawienie oraz wchłanianie substancji odżywczych. Pożyteczne bakterie żyjące w naszych jelitach są odpowiedzialne za syntetyzowanie witaminy K , a także  niektórych witamin z grupy B, które z kolei wspomagają metabolizm, mają udział w prawidłowym nawilżeniu skóry, wzmocnieniu włosów, paznokci poprzez zwiększenie przyswajania żelaza i innych niezbędnych mikro i makro elementów, minerałów i witamin.

 

alt

 

Tak naprawdę nie trzeba wiele, aby naszym włosom i skórze głowy było lepiej. Możemy cieszyć się pięknymi efektami już po kilku miesiącach, tylko dzięki większej świadomości o tym, jak i czym odżywiamy nasz organizm. Podziękuje nam nie tylko bujna czupryna, ale i całe ciało.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu