Strona główna » BLOG » Prozdrowotne działanie płatków owsianych

Prozdrowotne działanie płatków owsianych

Na śniadanie i na kolację! Sprawdź, jak wiele dobrego dają nam płatki owsiane.


Często proste rozwiązania okazują się najlepsze, to cudowne, że używając podstawowych produktów spożywczych możemy zadbać o dobrostan całego naszego ciała, a nawet kondycję psychiczną. Jednym z takich produktów jest owies, a dokładniej płatki owsiane. Sprawdź sama, jak są niezwykle odżywcze i zapobiegające przeróżnym chorobom. Dowiedz się także, czym jest Beta-glukan, a owsianka na twoim stole zagości jeszcze częściej.

alt

 

Rodzaje płatków owsianych i ich właściwości

Na pewno doskonale wiesz, że żywność wysoko przetworzona nie jest dla nas odpowiednia. Nie daje nam zbyt wiele składników odżywczych, a co gorsza zawiera wiele takich, które nam szkodzą. Dlatego zacznę od błyskawicznych płatków owsianych. To prawda, bardzo wygodnie się je przygotowuje, wystarczy chwila we wrzątku lub gorącym mleku i gotowe! Ale taka wygoda ma swoje konsekwencje. Wystarczy zastanowić się chwilę, dlaczego najłatwiej jest nam je przyrządzić? Ponieważ zostały poddane procesowi obróbki - zmiękczania parą. Rachunek jest taki - straciły najwiecej odżywczych składników. Następnie na rynku dostępne mamy płatki owsiane górskie. Te z kolei poddane są rozdrabnianiu poprzez zmiażdżenie. To już lepiej niż błyskawiczne, ale zdecydowanie szybciej się trawią, a to niedobrze, potem dowiesz się dlaczego. Na koniec, a właściwie na samym szczycie hierarchii płatków owsianych zaszczytne miejsce znajdują naturalne płatki owsiane, które nie straciły swojej wartości w trakcie żadnego procesu obróbki.

 

PRZYGOTOWANIE

Płatki owsiane najlepiej ugotować w wodzie lub mleku roślinnym. Można je także namoczyć na zimno, ale najlepiej aby ten proces trwał conajmniej 12 godzin. Owsiankę najlepiej spożywać w towarzystwie zdrowych tłuszczów (orzechy, siemię lniane i chia). Dzięki temu ładunek glikemiczny jest mniejszy.
 

alt

 

PŁATKI OWSIANE

Dzięki dużej zawartości błonnika płatki owsiane należą do produktów, które wspomagają proces odchudzania. Dzięki nim można utrzymać dłużej uczucie sytości, spowolnić wchłanianie glukozy w jelitach, opóźnia opróżnianie żołądka i zapobiega kumulowaniu tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny zapobiega zaparciom. Płatki owsiana świetnie sprawdzą się jako zastępstwo środków przeczyszczających. Pozytywnie wpływają na florę bakteryjną w jelitach. Posiadają krzem, więc wzmacniają strukturę kości. Mają doskonały profil aminokwasów, a dzięki temu normalizują sen i poprawiają samopoczucie psychiczne - dostarczają tryptofanu, który odpowiada za syntezę melatoniny i serotoniny. Owsianka jest się tak samo dobra na śniadanie i kolację.

 

Zawierają wyjątkowe przeciwutleniacze, które znajdują się tylko w ziarnie owsa - awenantramidy:

  • Mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy (neutralizują wolne rodniki),
  • Redukują ciśnienie krwi - usprawniają przepływ krwi poprzez poszerzenie światła naczyń krwionośnych i zwiększenie produkcji tlenku azotu,
  • Maja właściwości antyastmatyczne i antyalergiczne. Włączenie płatków owsianych do diety dziecka po 5 miesiącu życia redukuje ryzyko pojawienia się nieżytu nosa i astmy.
alt

 

W bezpośrednim kontakcie ze skórą  łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry. Dzięki temu można zmniejszyć ilość stosowanych leków syntetycznych. Preparaty na bazie owsa mogą łagodzić objawy egzemy. Dodatkowo wykorzystuje się je w pielęgnacji skóry podrażnionej, suchej, dotkniętej świądem i łuszczycą.

W zbilansowanej diecie płatki owsiane są dobre dla każdego, jednak należy zwracać uwagę na ich rodzaj. Im bardziej przetworzone, tym mniej wartościowych składników dostarczą organizmowi, a także przyczynią się do wzrostu masy ciała i zaburzenia gospodarki insulino-węglowodanowej. Dodatkowo przy ich spożyciu warto pić więcej wody, zapobiegnie to ewentualnym wzdęciom. 

 

BETA-GLUKAN SUPERBOHATER

Już 2/3 filiżanki płatków owsianych dziennie dostarcza nam około 3 gramy Beta-glukanu, czyli ważnego elementu rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego. Składnik ten niesamowicie wspiera układ odpornościowy i profil lipidowy krwi. Obniża cholesterol całkowity (ogranicza wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego) oraz trójglicerydy, czyli lipidy o potencjale miażdżycowym. Zapobiega chorobie niedokrwiennej serca, zawałom i udarom. Normalizuje zawartość glukozy we krwi dzięki właściwościom wiązania cząstek wody. W jelitach tworzy się żel, który spowalnia przyswajanie glikozy. Dodatkowo zwiększa wrażliwość komórek na insulinę - u chorych na cukrzyce typu drugiego może zmniejszyć dawkę insuliny nawet o 40%. Pomaga w zachowaniu dobrej kondycji kości, chroni przed osteoporozą, hamuje resorpcję kości, aktywuje procesy kościotworzenia. Zwiększa syntezę krótko-łańcuchowych kwasów tłuszczowych w jelicie grubym, zwłaszcza maślanu, który odpowiada za integralność ścian jelit oraz namnażanie korzystnych bakterii jelitowych i hamowanie gatunków chorobotwórczych. Razem z awenantramidami i saponinami może redukować ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

 

alt



Istnieją METABADANIA, czyli takie długofalowe bardzo dobrze dopracowane badania z najwyższej półki, które wskazują, że nawyk jedzenia płatków owsianych przyczynia się do redukcji śmiertelności z DOWOLNEJ przyczyny. Innymi słowy? Owsianka jest dobra na wszystko!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu