Strona główna » BLOG » Organizacja wakacyjnego czasu

Organizacja wakacyjnego czasu

Jak połączyć odpoczynek i opiekę nad dziećmi?


Zarządzanie czasem wakacyjnym: Jak pogodzić opiekę nad dziećmi i odpoczynek?

 

Wakacje to czas radości, beztroski i wspaniałych wspomnień dla całej rodziny. Jednak dla młodych matek może być trudne znalezienie równowagi między troską o dzieci a potrzebą odpoczynku i relaksu. Oto kilka cennych porad, jak efektywnie zarządzać czasem wakacyjnym, by czerpać radość z obcowania z dziećmi i zapewnić sobie chwilę wytchnienia.

alt

 

1. Planowanie to klucz:

Zacznij od sporządzenia planu wakacji. Ustal harmonogram aktywności z dziećmi, uwzględniając czas na zabawę, zwiedzanie, wycieczki, ale także spokojne chwile w domu. W ten sposób unikniesz poczucia chaosu i pozwolisz sobie na lepsze zaplanowanie czasu dla siebie. Nie stresuj się też za bardzo, jeśli jakieś plany nie wypalą, albo ulegną zmianie. Jesteśmy tylko ludźmi, dzieci są dynamicznymi istotami, a do tego plan to tylko ramą działania. Nie warto gnać przez wakacje z kartką i długopisem, aby odhaczać każdy punkt. Dopuść ewentualne odstępstwa.

 

2. Wykorzystaj poranne godziny:

Poranki są idealnym czasem na odpoczynek dla ciebie. Wykorzystaj momenty, kiedy dzieci jeszcze śpią lub bawią się samodzielnie, aby zrobić coś relaksującego dla siebie – poczytaj książkę, zrób sobie kawę lub jogę. A dodatkowo letni poranek daje nam możliwość rozkoszowania się cudowną atmosferą. Zrób sobie trening uważności - zwróć uwagę na promienie porannego słońca, świeże powietrze, zapach kawy, rosę na trawie… małe przyjemności, które funduje nam świat. Wystarczy tylko je dostrzegać.

alt

 

3. Wspólne aktywności:

Zaangażuj dzieci w aktywności, które dadzą wam radość obojgu. Pójście na wspólny spacer, wycieczkę do parku lub zabawę na plaży może być dla ciebie przyjemnym odpoczynkiem, jednocześnie dostarczając dzieciom mnóstwa frajdy. Bądź uważna, ale nie kontroluj pociechy na każdym kroku, to sprawi, że poczujesz się bardziej wyluzowana, a dziecko będzie mogło spokojnie odkrywać świat. Nie będzie nerwowej atmosfery i spięć - ufaj i kontroluj z bezpiecznej odległości.

 

4. Deleguj zadania i twórz harmonogramy:

Jeśli masz wsparcie partnera lub innych członków rodziny, nie wahaj się poprosić o pomoc. Delegowanie obowiązków może dać ci chwilę dla siebie i poczucie wsparcia. Wprowadź rutynę dla dzieci, szczególnie jeśli są jeszcze małe. Przewidywalne harmonogramy pomogą utrzymać porządek i ułatwią ci znalezienie czasu dla siebie. Dodatkowo wprowadzą spokój i harmonię w domu. Wspomogą wychowanie dzieci, ponieważ wyznaczanie im zadań od najmłodszych lat pomaga im zrozumieć, że same mają moc sprawczą i siłę do działania, uczą się systematyczności i odpowiedzialności. Nie zapominaj docenić ich starania. Wykreśl ze swojego słownika „zostaw, ja to zrobię lepiej” a dodaj „okej, spróbujmy to zrobić razem” w sytuacjach, kiedy dziecko z czymś sobie nie radzi. Nie podcinaj mu skrzydeł.

alt

 

5. Mój czas:

Znajdź chociaż kilka chwil dziennie na zadbanie o siebie. To może być krótka sesja jogi, medytacja, czy czytanie ulubionej książki. Sprawdzi się także szybkie SPA, najlepiej kosmetykami, które mają kompleksowy skład i nie trzeba ich zmywać, to zaoszczędzi czas i pozwoli poświęcić go więcej na przyjemność i pielęgnację. Odpoczynek psychiczny pozwoli ci naładować baterie, automasaż z olejkiem, albo peeling odpręży mięśnie i rozluźni ciało.

 

6. Zabawy niezależne:

Zachęcaj dzieci do samodzielnych zabaw. Dzięki temu mogą rozwijać kreatywność, a ty będziesz miała chwilę dla siebie. Musisz tego spróbować, a sama będziesz zdumiona, jak ciekawe i rozwijające zabawy wymyślają dzieciaki w sprzyjających warunkach.

alt

 

7. Ułatwienia w kuchni:

Zaplanuj posiłki na kilka dni naprzód i wykorzystaj prostsze przepisy, które nie będą wymagały od ciebie wiele czasu w kuchni. Wykorzystuj dania do których możesz użyć wcześniej przygotowane półprodukty, na przykład zamrożone naleśniki, pieczywo, lub mięso w sosie. Możesz również zwrócić się po pomoc do półgotowych posiłków dostępnych w sklepach, coraz więcej takich produktów ma naprawdę dobre składy.

 

8. Dziel się z innymi rodzicami:

Pogadaj z innymi mamami, które mają podobne wyzwania. Wspólne wymienianie się doświadczeniami może być nie tylko pomocne, ale i inspirujące.

alt

 

9. Nie stawiaj sobie zbyt wysokich wymagań:

Pamiętaj, że nie musisz być ideałem. Każdy rodzic czasem czuje się zmęczony i przytłoczony. Daj sobie prawo do odpoczynku i nie oczekuj, że każdy dzień będzie idealny.

 

Pamiętaj, że jako mama również zasługujesz na relaks i czas dla siebie. Dobrze zorganizowany czas wakacyjny pozwoli ci cieszyć się wspólnymi chwilami z dziećmi i jednocześnie zadbać o swoje potrzeby. Znajdowanie balansu między opieką nad dziećmi a osobistym odpoczynkiem to klucz do udanych i satysfakcjonujących wakacji.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu