Strona główna » BLOG » Jak budować w dzieciach samozaufanie?

Jak budować w dzieciach samozaufanie?

Jak pokazać dziecku, że ma w sobie siłę do działania.


Zaufanie do siebie niezaprzeczalnie łączy się z poczuciem własnej wartości i skuteczności. Raczej mało prawdopodobne jest to, że człowiek, który posiada zaufanie do siebie samego, nie przejawia zachowań wskazujących na to, że skutecznie reguluje sobie relacje ze światem. Samozaufanie to jest właśnie pokładane nadziei w swoich decyzjach i czynach. Jest do dobra, nawet jeśli coś nam nie wychodzi, ponieważ wtedy możemy uczyć się na błędach. 

 

Taką naukę najlepiej, aby dziecko przyswajało, opierając się na naszym przykładzie, na obserwacji naszych zachowań i emocji. Należy pokazywać, jak ważna jest praca i rozwiązywanie trudności, ponieważ prowadzi to do rozwiązywania wszelkich trudności i osiągania efektów pracy i starań. To, że nie zawsze będzie tak, jak chcieliśmy, jest także ważną lekcją. Dzięki temu dziecko ma szanse przekonać się, kiedy jest skuteczne, a kiedy nie. Po każdym poniesieniu porażki zyskuje się nową perspektywę, doświadczenia, jeśli to wykorzystamy, następnym razem mamy mniejsze szanse na popełnienie tego samego błędu. Nie za każdym razem można być najlepszym, czasem gdy coś się, że zawsze tak będzie.

 

alt

 

 

Wyręczanie dziecka zbyt często jest wielkim błędem. To bardzo istotne, aby samo podejmowało próby działania w wielu aspektach życia. Nie ważne, że prawdopodobieństwo, iż zrobi coś nie tak, jak trzeba, lub zbyt wolno, jest większe, niż jakby miał to zrobić dorosły. Przecież dziecko się uczy, niech uczy się przez własne działanie, nie tylko obserwację. Nauka przez działanie to najlepszy sposób przyswajania informacji i zdobywania nowych umiejętności u dzieci. Wiadomo, że chcemy dzieciom ułatwić życie, ale wyręczając je nieustannie, to życie im właśnie utrudniamy. Jeśli dziecko ma świadomość. Że dorosły zrobi coś za nie, bo zrobi to lepiej, zakorzeni się w nim myślenie, że ono samo pewnie nie da rady, że jest niewystarczające i nie posiada odpowiednich kompetencji. I to będzie rzutować na cale jego życie, na traktowanie siebie i relacje z innymi. Nie gańmy dzieci, jeśli coś im nie wychodzi, to my tutaj mamy rolę opiekuna i przewodnika - należy dzieci wspierać i dawać im rady odpowiednie do ich poziomu rozwoju psychofizycznego. 

Rodzice często mają przeświadczenia, że dają swoim dzieciom konstruktywną krytykę. Czasem jednak warto trochę odpuścić. Sami możemy wybrać momenty, które są ważne, ale nie na tyle, że uchybienie byłoby jakimś niebezpieczeństwem i wtedy po prostu dziecku odpuścić kazania i wywody. Spróbować podejść do zadania jeszcze raz i jeszcze raz, aż dziecko samo coś osiągnie, uwierzcie mi, da mu to niezwykle silne poczucie własnej wartości i sprawczości. 

 

alt

Oczywiście bardzo ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem. Zaufanie do siebie buduje się na podstawie pozytywnego myślenia o sobie, a to zyskuje się na początku życia właśnie poprzez poczucie, że rodzic uważa, że jestem OK. Czas poświęcany dzieciom ma na to ogromny wpływ. Mam na myśli jakościowe spędzanie czasu, polegające na interakcji, wspólnych wyzwaniach, chęci dowiedzenia się czegoś o dziecku i poświęcania mu uwagi. 

 

Budowanie pewności siebie u dzieci jest ważnym aspektem ich rozwoju. Oto podsumowanie strategii, które mogą pomóc poprawić pewność siebie u dzieci:

 

1. Chwal wysiłek, a nie tylko wyniki: Chwalenie dzieci za ich wysiłek, a nie tylko za wynik, może pomóc im zrozumieć, że liczy się proces uczenia się, a nie tylko wynik końcowy.

2. Zachęcaj do niezależności: Dawanie dzieciom możliwości samodzielnego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów może pomóc w budowaniu ich pewności siebie i poczucia własnej wartości.

3. Skoncentruj się na mocnych stronach: Skoncentrowanie się na mocnych stronach, talentach i zdolnościach dzieci może pomóc im dostrzec własną wartość i poczuć się dobrze.

4. Wyznaczaj osiągalne cele: Wyznaczanie celów, które są realistyczne i osiągalne, może pomóc dzieciom poczuć poczucie spełnienia i zbudować pewność siebie.

5. Zapewnij bezpieczne i wspierające środowisko: Dzieci potrzebują bezpiecznego i wspierającego środowiska, aby czuć się komfortowo i mieć pewność swoich umiejętności. Zachęcaj ich do podejmowania ryzyka i popełniania błędów bez obawy przed oceną.

6. Naucz pozytywnego mówienia do siebie: Zachęcaj dzieci do używania pozytywnego mówienia do siebie i zastępowania negatywnego mówienia do siebie pozytywnymi afirmacjami.

7. Zapewnij szanse na sukces: Zapewnienie dzieciom możliwości odniesienia sukcesu w obszarach, które lubią, może pomóc w budowaniu ich pewności siebie i poczucia własnej wartości.

 

alt

 

Ogólnie rzecz biorąc, budowanie pewności siebie u dzieci wymaga cierpliwości, wsparcia i zachęty. Zapewniając możliwości odniesienia sukcesu, koncentrując się na mocnych stronach i tworząc pozytywne środowisko, dzieci mogą nauczyć się wierzyć w siebie i swoje możliwości.


 
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

 

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies oraz przetwarzanie danych zgodnie z naszą Polityką Prywatności
Nie pokazuj więcej tego komunikatu